Utworzenie izby tradycji na bazie XVIw. zagrody plebańskiej zlokalizowanej na międzynarodowym szlaku

Termin realizacji projektu: czerwiec 2013 – maj 2014

Nazwa wnioskodawcy: Parafia Rzymskokatolicka w Cięcinie p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Utworzenie izby tradycji na bazie XVI w. zagrody plebańskiej zlokalizowanej na międzynarodowym szlaku architektury drewnianej to przywrócenie i zachowanie jeszcze nie zniszczałych całkowicie elementów zabytkowej architektury drewnianej oraz zachowanie od zapomnienia tradycji i zwyczajów, przekazów oraz sprzętów związanych z codzienną pracą na gospodarstwie. Jej lokalizację u styku granic kształtowała różnorodność kulturowa obszaru i zmienne losy historyczne co obecnie przyczynia się do rozwoju turystyki, poszerzenia współpracy oraz zacieśnienia relacji pomiędzy społecznościami z rejonu przygranicznego. Te historyczne obiekty spełniające nadal funkcje użytkowe (wikarówka, plebania, kościół) nabierając wyjątkowych cech autentyczności. 

 

Główny celem projektu było odtworzenie i udostępnienie na cele społeczne zdegradowanej infrastruktury, która służyła jako zabudowa gospodarcza a po odnowieniu i zabezpieczeniu służy rozwojowi turystyki, poszerzeniu współpracy oraz zacieśnieniu relacji pomiędzy społecznościami z regionu przygranicznego. 

 

Wpływ transgraniczny.

Wszystkie działania podejmowane w ramach Projektu miały pozytywny wpływ na współpracę transgraniczną. Projekt w założeniu miał na celu nawiązanie nowych kontaktów, intensyfikację obecnej już istniejącej współpracy transgranicznej polsko-czeskiej oraz promowanie nowej inicjatywy lokalnej. Narzędziami, który zintegrowały społeczność były: Zbieranie materiałów historycznych dotyczących funkcjonowania zagród plebańskich ich wpływu i kształtowanie środowiska kulturowego. Zorganizowana wystawa plenerowej, ukazanie na zasadzie powszechnego dostępu i dokumentowanie przeszłości rodzimej wsi, poprzez zachowanie dla potomnych elementów tradycyjnej zagrody gospodarczej wraz z zabytkowym obiektem sakralnym jako centralnej jego części i pozostałymi elementami otoczenia. Projekt stworzył ponadto możliwość: wzajemnego poznania regionu pod kątem walorów historycznych, dziedzictwa kulturowego oraz przeżyć estetyczno - turystycznych w połączeniu ze zwiedzaniem, integrację społeczności, nawiązaniem kontaktów.