Utworzenie centrum ratownictwa na bazie budynku OSP w Cięcinie na pograniczu polsko-czeskim

Nazwa wnioskodawcy: OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W CIĘCINIE

Termin realizacji projektu: Listopad 2012 - Maj 2013

Uzasadnienie oraz opis projektu

Projekt obejmował swym zasięgiem członków OSP, mieszkańców Gminy Węgierska Górka (GWG) i Mosty u Jablunkova, którzy wezmą udział w szkoleniach, w trakcie których zdobędą wiedzę i doświadczenie z zakresu szeroko rozumianego ratownictwa. Zdobyta wiedza i umiejętności będą wykorzystywane na obszarze transgranicznym jak i na akcjach ratunkowych odbywających się na terenie Unii Europejskiej, gdyż jako ochotnicy straży niejednokrotnie biorą udział w tego typu działaniach. Należy również zaznaczyć iż nabyta wiedza przez ochotników przyczyniła się do zwiększenia bezpieczeństwa, poszerzenia współpracy i zacieśnienia relacji pomiędzy strażakami- ratownikami z rejonu przygranicznego.

Czas realizacji projektu: XI 2013 - V 2014.

Priorytetowym działaniem jakie było zaplanowane w ramach projektu było utworzenie odpowiednio wyposażonego Centrum Ratownictwa na bazie budynku OSP w Cięcinie. Aby osiągnąć zaplanowany cel założono w projekcie zadania, w których Beneficjenci brali aktywny udział. Po zrealizowaniu inwestycji tj. remoncie sali szkoleniowej i dostosowaniu jej do potrzeb centrum ratownictwa projektodawca aorganizował i przeprowadził:

- szkolenia dla strażaków- ratowników- ochotników: (I 2014-V 2014)

- 6 spotkań - Organizacja i przeprowadzenie szkoleń dla chętnych (V 2014)

- 3 spotkań- Konferencja podsumowująca (PL-CZ) P w PL (V 2014).

Zaplanowane w ramach projektu szkolenia przeprowadzone zostały na nowopowstałej infrastrukturze W działaniach mogli wziąć udział osoby w różnym wieku. Uczestnicy poszczególnych działań mieli zapewniony poczęstunek/wyżywienie.

Cele projektu

Celem projektu było wspieranie projektów społeczności lokalnych w dziedzinie inicjatyw społecznych, kultury i spędzania wolnego czasu, poszerzenia współpracy oraz zacieśnienia relacji pomiędzy społecznościami z regionu przygranicznego. Udział w zaplanowanych zadaniach przyniósł  jej zarówno bezpośrednim uczestnikom jak i społeczności zamieszkującej tereny transgraniczne wartość dodaną w postaci poprawy: rozwoju edukacyjnego, społeczno-gospodarczego, warunków życia oraz kontaktów. Poprzez działania miękkie jakie zostaną przeprowadzone w ramach projektu nastąpiło ożywienie aktywności regionu w zakresie programu współpracy transgranicznej oraz stanowi podstawę dla większych projektów współpracy transgranicznej. Zatem założone cele oraz działania, które zostały przeprowadzone w ramach projektu bezpośrednio wpisują się w realizację celów oraz priorytetów jakie zakłada Fundusz Mikroprojektów. Spotkania będą kontynuowane.

Grupy docelowe projektu

Projekt zakładał iż gr. doc. wyniesie 230 osób, będą to strażacy ochotnicy (75Pl, 45Cz), którzy wzięli udział w szkoleniach z zakresu ratownictwa, zdobędą wiedzę i doświadczenie z zakresu zwiększenia skutecznego ratownictwa na obszarze transgranicznym przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa, poszerzenia współpracy i zacieśnienia relacji pomiędzy strażakami ratownikami z rejonu przygranicznego. Zorganizowane zostały w okresie realizacji projektu 3 spotkania dla m.in. chętnych mieszkańców Gminy WG (60os.)które wyposażyły uczestników w wiedzę z zakresu ratownictwa i bezpieczeństwa zwieńczonego konferencją podsumowującą z udziałem władz gmin i OSP partnerskich (15CZ, 35PL) Założeniem projektu jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich w tym w szczególności osób poszkodowanych, starszych, niepełnosprawnych, mieszkańców z terenów przygranicznych z PL, CZ. Zgodnie z polityką równych szans realizowaną przez UE projekt gwarantował równy dostęp kobietą i mężczyzną. Udział w zaplanowanych działaniach przyniósł wartość dodaną rozwoju edukacji kontaktów i warunków życia.

Opis działań projektu

Zad. 1 Zarządzanie P(XI 2013-V 2014)

-organizacja i prowadzenie Biura Projektu oraz dokumentacji itp.,

-spotkania zespołu koordynującego P. Spotkanie Partnerów z CZ i PL -przeprowadzenie wyboru podwykonawców/zawarcie umów

-zakup materiałów do realizacji P

-sporządzenie list i dokumentacji uczestników P

-zatwierdzenie rozliczeń merytorycz jak i finan. P poszczególnych zad i sporządzenie sprawozdań, wniosku o płatność-rekrutacja uczestnik-realizacja płatności

Zad. 2 Promocja P i jego rezultatów (XI 2013-V 2014)

-promocja P na stronie internetowej W

-opracowanie materiałów promocyjnych

-zamieszczenie art. w prasie i radiu

Zad. 3 Procedura przetargowa oraz utworzenie centrum Ratownictwa (XI 2013-I2014) rezultatem będzie Remont Sali szkoleniowej w budynku OSP Cięcina napotrzeby Centrum Ratownictwa.

Zad. 4 Organizacja i przeprowadzenie szkoleń dla strażaków- ratowników-ochotników: (I 2014-V 2014)

-6 spotkań:

-ćwiczenia z zakresu ratownictwa drogowego

- ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego wykorzystanie sprzętu podstaw

- ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego wykorzystanie sprzętu hydraulicznego ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego wykorzystaniesprzętu pneumatycznego

- ćwiczenia z zakresu ratownictwa tunelowego- ćwiczenia z zakresu pracy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych

Zad. 5 Organizacja i przeprowadzenie szkoleń dla chętnych (V 2014) - 3 spotk.

Zad. 6 Konferencja podsumowująca (PL-CZ) P w PL (V 2014)

Zad. 7 Rozliczenie P(VI 2014)

- Rozliczenie finansowe i merytoryczne projektu i omówienie realizacji projektu

Wymienione wyżej działania podejmowane w ramach projektu przyczyniło się do osiągnięcia głównego celu jakim jest zwiększenie skutecznego ratownictwa na obszarze transgranicznym przyczyniając się do zwiększenie bezpieczeństwa ludności z terenu objętego współpracą, poszerzenia współpracy oraz zacieśnienia relacji pomiędzy strażakami ratownikami z rejonu przygranicznego.

Promocja

Informacja o współfinansowaniu Projektu przez Unię Europejską w Programie Operacyjnym Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007- 2013 oraz udziale Euroregionu została przekazana w sposób należyty i zgonie z wytycznymi jakie zostały zdefiniowane w rozporządzeniu Komisji (WE) 1828/2006. Zgodnie z wytycznymi były oznakowane dokumenty projektowe, informacje na stronie internetowej Wnioskodawcy oraz materiały promocyjne wydane w ramach realizacji Projektu tj: ogłoszenie w prasie, plakaty, ulotki i wszelkie dokumenty jakie były związane z przedmiotowym projektem. Promocja projektu była prowadzona na szeroką skalę na stornach internetowych Gmin Partnerskich oraz innych portalach współpracujących z OSP.

Zabezpieczenie organizacyjne realizacji projektu

W posiada zdolność organ do przeprowadzenia tego przedsięwzięcia jest także zdolny do zachowania trwałości produktu i rezultatów projektu. Przesądzają o tym zasoby ludzkie OSP Cięcina i osób wspierających gwarantujące sprawne wdrożenie, realizację oraz rozliczenie projektu, W realizację projektu zostaną zaangażowani:

- Piotr Gawliński - Kierownik projektu, posiada wieloletnie doświadczenie w organizacji pracy OSP i jako partner z zakresu organizacji zabezpieczania imprez powszechnych, Prezes OSP, osoba z doświadczeniem z zakresu organizacji szkoleń z tematyki ratownictwa, koordynował partnerski projekt OSP z EFS Wioska internetowa który miał na celu wyposażenie OSP w sprzęt komputerowy

- Księgowa projektu osoba z wiedzą, uprawnieniami księgowymi i doświadczeniem.

-Osoba rozliczająca projekt - wniosek o płatność Wioletta Grzyb - doświadczenie w rozliczaniu projektów EWT, POKL, RPO, PROW

-Pracownik ds. logistyki ze strony CZ członek straży pożarnej z Gminy Mosty u Jablunkova.

praca nieodpłatna zespo.

Trwałość

a)Instytucjonalna

Wnioskodawca posiadł zdolność organizacyjną do przeprowadzenia tego przedsięwzięcia, jest zdolny do zachowania trwałości projektu i rezultatów. Przesądzają o tym zasoby ludzkie OSP gwarantujące sprawne wdrożenie, realizację oraz rozliczenie projektu, jak również kompetentne osoby zatrudnione świadczące wysoką jakość pracy do wykonania zaplanowanych zadań. Współpraca transgraniczna jest ważnym krokiem w rozwoju OSP dlatego można uznać iż realizacja projektu było działaniem strategicznym, którego kontynuacja jest wskazana. Realizacja projektu wsparła w znaczący sposób tworzenie sieci powiązań instytucjonalnych na szczeblu samorządowym oraz możliwości promocji idei partnerstwa regionów transgranicznych a przede wszystkim zainicjuje ścisłą, długofalową współpracę straży pożarnych z terenów transgranicznych.

b) Finansowa

OSP Cięcina na pokrycie kosztów związanych z realizacją projektu zaciągneło kredyt ale w budżecie OSP Cięcina zostaną zapewnione środki na utrzymanie i kontynuację działalności centrum ratownictwa. Ponoszone w związku z tym ewentualne dodatkowe koszty na jej kontynuowanie będą systematycznie zagwarantowane. Środki te będą pochodziły z dochodów własnych, a zwłaszcza subwencji z budżetu gminy, zapisów i darowizn, wpłaty z tytułu 1%. Zaplanowane w ramach projektu ćwiczenia z zakresu ratownictwa na terenach przygranicznych po realizacji w/w projektu będą odbywały się cyklicznie przez kolejne lata i będą pokrywane ze środków wnioskodawcy. Realizacja projektu przyczyni się do dynamicznej promocji OSP z terenu Gminy Węgierska Górka na terenach przygranicznych w szczególności na terenie Republiki Czeskiej.

Wpływ trans graniczny

Wszystkie działania podejmowane w ramach projektu miały pozytywny wpływ na współpracę transgraniczną. Projekt w założeniu ma na celu nawiązanie nowych kontaktów, intensyfikacja obecnej już istniejącej współpracy transgranicznej Polsko-Czeskiej, nawiązanie współpracy służb ratunkowych z rejonu pogranicza, wymianę ich doświadczeń oraz promowanie nowej inicjatywy lokalnej. Narzędziami, które zintegrują obie społeczności są: teoretyczno-praktyczne szkolenia z zakresu ratownictwa. Poprzez realizację działań zostały zmniejszone bariery społeczno-kulturowe oraz mentalnościowe. Nowo powstałe centrum ratownictwa będzie stanowiło kluczowy tego typu na pograniczu polsko-czeskim a organizowane tam zajęcia i spotkania będą dodatkowo pozytywnie wpływać na współpracę transgraniczną. Projekt w aspekcie transgranicznym pozwolił na wzajemne poznanie regionu, integrację obu społeczeństw, nawiązanie nowych kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować dalszą współpracą transgraniczną.