Od maja 2013 roku do września 2013r. Gmina Węgierska Górka zrealizowała pn. Utworzenie miejsca rekreacji i zabawy w Cięcinie dla dzieci i młodzieży z terenów przygranicznych., który jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska  2007 - 2013, budżetu państwa  oraz wkładu  własnego. Priorytetowym działaniem, które zostało zrealizowane w ramach przedmiotowego projektu to miejsca rekreacji i zabawy w Cięcinie dla dzieci i młodzieży z terenów przygranicznych Pomysł ten kompleksowo zapewnił niezbędne urządzenia do aktywnego wypoczynku dla całych rodzin zarówno z terenu Gminy Węgierska Górka i Mosty u Jablunkova oraz turystów przybywających z powiatu żywieckiego jak i Frydek Mistek, co zintegrowało za pomocą sportu i rekreacji osoby zamieszkujące tereny przygraniczne. Jest to miejsce bezpieczne, gdzie można będzie miło spędzić czas zarówno przez dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Realizacja projektu założyła rozwój infrastruktury sportowo rekreacyjnej, która przyczyniła się do promowania zdrowego i aktywnego trybu życia, jak również  do poszerzenia integracji środowisk dzieci i młodzieży z terenów przygranicznych poprzez konkurencje sportowo-rekreacyjne. W ramach niniejszego projektu zostały przewidziane Międzynarodowe Zawody w piłce plażowej dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz Rodzinny Piknik Sportowy „Jestem Aktywny”, który skupiał całe rodziny od tych najmłodszych do najstarszych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas Pikniku prowadzone były zajęcia w kilku blokach, gdyż oprócz skorzystania z zewnętrznej siłowni przygotowane zostały gry i zabawy na sportowo dla dzieci i młodzieży, profesjonalny fitness dla pań oraz mecz piłki plażowej dla mężczyzn.  Realizowany projekt w aspekcie transgranicznym stworzył ponadto możliwości do poszerzenia oferty z zakresu infrastruktury sportowo - rekreacyjnej przyczyniając się do poprawy jakości zdrowia i życia wśród mieszkańców terenów przygranicznych, dostępu do szerokiej gamy działań sportowo-rekreacyjnych mających za zadanie rozwój wspólnych transgranicznych przedsięwzięć w dziedzinie sportu, rekreacji i edukacji, zacieśnienie relacji w trakcie prowadzenia działań miękkich pomiędzy społecznościami terenów przygranicznych a w szczególności dzieci i młodzieży oraz nawiązanie i wzmocnienie bezpośrednich kontaktów pomiędzy polską i czeską społecznością na terenach przygranicznych.

 

1. Uzasadnienie oraz opis projektu

Władze Gmin wraz z pracownikami i społecznością lokalną w wyniku wspólnych konsultacji prowadzonych na różnych spotkaniach dostrzegły dość duży problem jakim jest pogarszający się stan zdrowia wśród dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Brak aktywności fizycznej powoduje, iż coraz więcej osób popada w różnego rodzaju choroby. Prowadząc badania społeczne nt. jakości życia wśród mieszkańców Gmin jedną z najczęściej padających odpowiedzi był brak odpowiedniej infrastruktury, która kompleksowo zapewniałaby atrakcje dla całej rodziny w szczególności dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Infrastruktura, która byłaby bezpiecznym miejscem do miłego i aktywnego spędzenia czasu zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Stąd też pomysł na zrealizowanie Projektu, który kompleksowo zapewniałby niezbędne urządzenia do aktywnego wypoczynku całych rodzin. Projekt obejmie swym zasięgiem mieszkańców Gminy Węgierska Górka (GWG) i Mosty u Jablunkova (GMuJ)oraz

turystów. Wszystkie zaplanowane w ramach projektu imprezy zakładają integracje poprzez sport i rekreację dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Podstawowym działaniem, które zostało przygotowane w ramach przedmiotowego Projektu jest utworzenie miejsca sportowo - rekreacyjnego, tzw placu zabaw w Cięcinie na terenie, którego znajdują się urządzenia rekreacyjne tj. zestawy zabawowe mające na celu poprawę koordynacji i sprawności ciała. W skład zestawów będą wchodzić m.in. wieże do wspinania, zjeżdżalnie, mostki linowe, drabinki, huśtawki, karuzele. Po zrealizowaniu inwestycji projektodawca Przeprowadził:

-Obóz sportowy "W zdrowym ciele zdrowy duch"

-Trzy wycieczki fakultatywne po terenie żywiecczyzny

-Międzynarodowy piknik rodzinny "Polak, Czech dwa bratanki".

Zaplanowane w ramach projektu działania przeprowadzone zostały m.in. na istniejącej już infrastrukturze. Jednakże utworzony w ramach Projektu obiekt będzie podstawowym miejscem działań zaplanowanych w ramach wniosku.

 

2. Cele projektu

Celem projektu był rozwój infrastruktury sportowo- rekreacyjnej w Cięcinie, która przyczyniła  się będzie do promowania zdrowego i aktywnego trybu życia.

Cele bezpośrednie to:

-Poszerzenie oferty z zakresu infrastruktury sportowo - rekreacyjnej przyczyniającej się do poprawy jakości zdrowia i życia wśród mieszkańców terenów przygranicznych

-Dostęp do szerokiej gamy działań sportowo-rekreacyjnych mających za zadanie rozwój wspólnych transgranicznych przedsięwzięć w dziedzinie sportu, rekreacji i edukacji

-Zacieśnienie relacji w trakcie prowadzenia działań miękkich pomiędzy społecznościami terenów przygranicznych, a w szczególności dzieci i młodzieży

-Nawiązanie i wzmocnienie bezpośrednich kontaktów pomiędzy polską i czeską społecznością na terenach przygranicznych

 

Zgodność projektu ze strategiami i koncepcjami regionalnymi

Cel, zadania i działanie w niniejszym projekcie są zgodne z:

-POWT RCz-RP 2007-2013,

-Uszczegółowieniem POWT RCz-RP 2007-2013 (UP),

-Opisem Systemu Zarządzania i Kontroli,

-Planem Działania,

-Wytycznymi dla Wnioskodawcy, jak również:

-Strategia Rozwoju Woj. Śląskiego 2000-2020

-Strategią Zrównoważonego Rozwoju Sołeczno-Gospodarczego Powiatu Żywieckiego na lata 2006-2020

-Planem Rozwoju Gminy Węgierska Górka na lata 2007-2013

 

Na zgodność z w/w dokumentami wskazuje przede wszystkim realizacja głównego celu projektu jakim jest rozwój współpracy transgranicznej, a co za tym idzie poprawa jakości życia i współpracy po obu stronach granicy.

 

3.Grupy docelowe projektu

Analizując liczbę działań jakie zostały przeprowadzone w ramach projektu założyło się, iż bezpośrednią grupę docelową stanowić będzie 160 os., które będą brały udział w:

-Obozie sportowym "W zdrowym ciele zdrowy duch" 10 PL 10 Cz

- trzy wycieczki fakultatywne po terenie żywiecczyzny 10 Cz x 3 wycieczki x 10 polaków x 3 wycieczki razem 60 os.

-Międzynarodowy piknik rodzinny "Polak, Czech dwa bratanki" 20 Cz 60 PL W gr. doc. mogły znaleźć się także os niepełnosprawne, gdyż przedmiotowa infrastruktura nie posiada barier architektonicznych. Oprócz gr bezp. była także gr. pośrednia, którą reprezentowały os zamieszkujące tereny przygr. w szczególności mieszkańcy gmin Partnerskich, a także goście i turyści obserwujący przedmiotowe imprezy. Należy również pamiętać, iż powstały teren przyczynił się do zwiększenia liczby osób korzystających z tego miejsca. Rezultatem działań jest poprawa jakości życia i zdrowia mieszkańców terenów przygranicznych oraz zacieśnienie relacji.

 

4. Opis działań projektu

 

1 Zarządzanie projektem (V-X 2013)

-organizacja i prowadzenie Biura Projektu oraz dokumentacji projektu itp.,

-spotkania zespołu koordynującego projekt. Spotkanie Partnerów z Czech i Polski w celu omówienia

szczegółowego działań.

-przeprowadzenie wyboru podwykonawców/ zawarcie umów

-zakup niezbędnych materiałów do realizacji projektu

-sporządzenie list i dokumentacji uczestników projektu

-zatwierdzenie rozliczeń merytorycznych jak i finansowych projektu poszczególnych zadań oraz sporządzenie

sprawozdań, wniosku o płatność, prowadzenie wszelkich form płatności

2 Promocja projektu i jego rezultatów (V- X 2013)

-promocja projektu na stronie internetowej Wnioskodawcy

-opracowanie materiałów promocyjnych- plakaty

3. Opracowanie dokumentacji przetargowej, przeprowadzenie i rozstrzygnięcie procedury przetargowej.

Podpisanie umowy z wykonawcą na prowadzenie prac Przygotowanie terenu (V- VII 2013)

4 Organizacja i przeprowadzenie działań: (VII- X 2013)

-Obóz sportowy "W zdrowym ciele zdrowy duch"

- trzy wycieczki fakultatywne po terenie żywiecczyzny

-Międzynarodowy piknik rodzinny "Polak, Czech dwa bratanki"

5 Rozliczenie projektu (X 2013)

Rozliczenie finansowe i merytoryczne projektu oraz omówienie realizacji projektu.

Wymienione wyżej działania podejmowane w ramach projektu przyczynią się do osiągnięcia głównego celu jakim jest rozbudowa infrastruktury sportowo-rekreacyjnej na obszarze transgranicznym przyczyniające się do poszerzenia współpracy oraz zacieśnienia relacji pomiędzy społecznościami z rejonu przygranicznego.

 

5. Promocja

Informacja o współfinansowaniu Projektu przez Unię Europejską w Programie Operacyjnym Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007- 2013 oraz udziale Euroregionu została przekazana w sposób należyty i zgonie z wytycznymi jakie zostały zdefiniowane w rozporządzeniu Komisji (WE) 1828/2006. Zgodnie z wytycznymi zostały oznakowane dokumenty projektowe, a w szczególności materiały promocyjne wydane w ramach realizacji Projektu, tj: ogłoszenie w prasie, gadżetach promujących projekt i wszelkie dokumenty jakie były związane z przedmiotowym projektem. Promocja projektu była prowadzona na szeroką skalę na stornach internetowych Gmin Partnerskich oraz innych portalach współpracujących z Gminą Węgierska Górka.

 

6. Zabezpieczenie organizacyjne realizacji projektu

Projekt posiada zdolność organizacyjną do przeprowadzenia tego przedsięwzięcia. Jest także zdolny do zachowania trwałości produktu i rezultatów projektu. Przesądzają o tym zasoby ludzkie GWG, gwarantujące sprawne wdrożenie, realizację oraz rozliczenie projektu, W przedmiotową realizację projektu zostaną zatrudnione następujące osoby:

-Wioletta Grzyb - Koordynator projektu- ukończyła kierunkowe studia, posiada wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu i rozliczaniu projektów z EWT RCz-PL,POKL,PROW

-Księgowa projektu - wykształcenie kierunkowe. Doświadczenie w POKL, EWT, ROPWSL

-Pracownik ds. logistyki ze strony czeskiej jest osobą pracującą w GM uJ, posiada doświadczenie w projektach EWTRCz-PL. Dostawcy zewnętrzni umowa cywilno-prawna: animatorów, przewodników, instruktorów, inspektora, firmy cateringowej, zabezpieczenia medycznego i firmy transportowej posiadali wiedzę i doświadczenie w działaniach o tym samym bądź podobnym charakterze (opis działań związanych z realizacją działań w ramach projektu znajduje się w Szczegółowym budżecie projektu)

 

7. Instytucjonalna

Projektodawca posiadał zdolność organizacyjną do przeprowadzenia tego przedsięwzięcia, jest zdolny do zachowania trwałości projektu i rezultatów projektu. Przesądziły o tym zasoby ludzkie Urzędu GWG gwarantował sprawne wdrożenie, realizację oraz rozliczenie projektu, jak również kompetentne osoby zatrudnione jako eksperci/doradcy. Współpraca transgraniczna jest jednym z celów wpisanych w Plan Rozwoju GWG na lata 2007-2013. Powstały teren sportowo-rekreacyjny jest ogólnodostępny i jest wykorzystywany na cele organizacji imprez/działań jakie będą prowadzone razem z partnerem przez najbliższe lata. Została utworzona wielojęzyczna strona Internetowa na której są przedstawione obiekty powstałe m.in. w ramach współpracy Transgranicznej gdzie każdy w tym mieszkaniec terenów przygranicznych może  się zapoznać z ofertą spędzenia czasu wolnego na terenie GWG. Stąd też powstały produkt służył rozwojowi współpracy jak i zacieśniania relacji pomiędzy społecznościami.

 

8. Finansowa

W budżecie Gminy Węgierska Górka zostały zapewnione środki na realizację przedmiotowego zadania. Po zakończeniu zadania jego kontynuację w kolejnym okresie zapewnią środki budżetowe Gminy Węgierska Górka oraz Ośrodka Promocji Gminy Węgierska Górka. Całkowite koszty związane z dalszym funkcjonowaniem obiektu przypadać będą na wnioskodawcę, czyli Gminę Węgierska Górka. Ponoszone w związku z tym ewentualne dodatkowe koszty na jej kontynuowanie będą systematycznie zagwarantowane. Środki te będą pochodziły z dochodów własnych, a zwłaszcza: podatków, opłat, dochodów z majątku Gminy, subwencji z budżetu państwa, zapisów i darowizn. Zaplanowane w ramach projektu działania będą odbywały się cyklicznie przez kolejne lata i będą pokrywane ze środków wnioskodawcy. Realizacja projektu przyczyniła się do dynamicznej promocji Gminy Węgierska Górka na terenach przygranicznych w szczególności na terenie Republiki Czeskiej.