Zrewitalizowany obiekt poprzemysłowy

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Rozwoju Subregionu Południowego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013 Podziałanie 6.2.2. Rewitalizacja - małe miasta.

Koszt inwestycji wyniósł 979 789,08 zł przy dofinansowaniu 82 % - 803 427,05 zł.

Przedmiotem projektu była rewitalizacja poprzemysłowej infrastruktury, znajdującej się na terenie gminy Węgierska Górka, będącej pozostałością po dawnej Odlewni Żeliwa. Pracami, prowadzonymi w ramach rzeczowej części przedsięwzięcia objęto elewację budynku dawnej łaźni zakładowej - tzw. „okrąglak”, wraz z przyległym do niego terenem, zlokalizowanym u zbiegu ulic Kościuszki i Przemysłowej w Węgierskiej Górce.

Prace w ramach przedmiotowego projektu obejmowały:

2009 - 2010 przygotowanie dokumentacji projektowej przez Firmę Wiewióra & Golczyk Architekci, Studium Wykonalności i dokumentacji wnioskowej o dofinansowanie przedsięwzięcia.

2010-11-04 Wszczęto postępowanie przetargowe

2010-12-03 Podpisano umowę z firmą Budinor Krzysztof Okaj i rozpoczęto rzeczową realizacje inwestycji

Roboty rozbiórkowe

Podbudowy

Roboty nawierzchniowe

Modernizacja elewacji

Zabudowa kanału wodnego

Mała architektura, dostawa i montaż ławek, koszy, słupków,

Wykonanie trawników, nasadzeń,

Promocja projektu w prasie regionalnej

Prace nadzorowane były przez BUDOPROJEKT - projektowanie i nadzór budowlany Aleksandre Kaletka.

Rzeczową i finansową realizacje inwestycji zakończono 30.09.2011r. i obecnie trwa rozliczanie przyznanego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Zrealizowane przedsięwzięcie otworzyło Gminie możliwość efektywnego zagospodarowania obszaru, jako ośrodka skupiającego na swoim terenie intensywny ruch turystyczny. Poprawił się przede wszystkim wygląd estetyczny zabudowy w Gminie Węgierska Górka. Znacząco wpływa to na atrakcyjność turystyczną. Obszar poprzemysłowy przekształca się w usługowy (w tym fizjoterapeutyczny) z funkcjami turystycznymi oraz rekreacyjnymi. Dzięki tej inwestycji został udostępniony i połączony obszar ciągami komunikacyjnymi i pieszo-rowerowymi oraz miejscem rekreacyjnym dla dzieci i młodzieży. Dla rozwoju miejscowości istotne jest rozwijanie standardów z zakresu obsługi ruchu turystycznego, a to miejsce stwarza bardzo dobre warunki dla tego typu nowych inicjatyw. Niedawno oddane do użytku inwestycje związane z zagospodarowywaniem bulwarów rzeki Soły oraz przeprowadzana rewitalizacja ciągu ścieżek wokół Młynówki, utworzą łącznie z rewitalizowanym terenem jedną połączoną przestrzeń publiczną. Całość ma służyć naszym mieszkańcom oraz turystom do wypoczynku i rekreacji.