Zagospodarowanie otoczenia historycznego schronu bojowego

Gmina Węgierska Górka przy współpracy z Mostami u Jablunkova podjęły realizację projektu  pn.” Zagospodarowanie otoczenia historycznego schronu bojowego "Wędrowiec" na przygranicznym szlaku” od marca do października 2013 roku w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Beskidy w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska– Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Celem była poprawa infrastruktury około turystycznej na obszarze transgranicznym, służącej rozwojowi turystyki, poszerzenia współpracy oraz zacieśnienia relacji pomiędzy społecznościami z regionu przygranicznego. Pozwoliło to na polepszenie warunków życia, wiedzy historycznej oraz kontaktów, rozwoju edukacyjnego, społeczno-gospodarczego.

Instytucjonalna

Projektodawca posiada zdolność organizacyjną do przeprowadzenia tego przedsięwzięcia, jest zdolny do zachowania trwałości projektu, rezultatów i wskaźników projektu. Przesądzają o tym zasoby ludzkie Urzędu Gminy Węgierska Górka gwarantowały sprawne wdrożenie, realizację oraz rozliczenie projektu, jak również kompetentne osoby zatrudnione jako eksperci, którzy gwarantowali wysoką jakość pracy. W ramach projektu zostały zatrudnione osoby które posiadają wiedzę i doświadczenie w organizacji i nadzorze działań takich jak zloty bądź edukacyjno sprawnościowych. Wykonana modernizacja terenu jak i zakupione w ramach projektu przedmioty będą starannie utrzymywane oraz wykorzystywane w celach gwarantujących trwałość projektu. Współpraca transgraniczna jest jednym z celów wpisanych w Plan Rozwoju Gminy Węgierska Górka na lata 2007-2013, dlatego można uznać iż realizacja Projektu jest działaniem strategicznym, którego kontynuacja jest wskazana.

Uzasadnienie oraz opis projektu.

Projekt obejmował swym zasięgiem mieszkańców Gminy Węgierska Górka i Mosty u Jablunkova oraz turystów przybywających z powiatów: żywiecki i Frýdek-Místek. Realizacja projekt miał za zadanie integrację osób zamieszkujących tereny przygraniczne za pomocą historii i kultury. Aby osiągnąć zaplanowany cel założono w projekcie zadania, w których Beneficjenci brali aktywny udział. Czas realizacji projektu: III-X 2013.Teren został zagospodarowany zgodnie z pełnioną przez siebie obecnie funkcją, t.j.: miejscem upamiętniającym wydarzenia historyczne. Wokół schronu bojowego Wędrowiec, który jest obiektem historycznym utworzone zostały takie elementy jak: tarasy ukształtowane narzucie okręgu, które tworzyć będą swoisty rodzaj amfiteatru oraz wiata o konstrukcji stalowej wykorzystywana potrzeby imprez okolicznościowych. Dzięki przedmiotowej inwestycji zostały ukazane turystom walory historyczne, turystyczne oraz rekreacyjne znajdujące się na terenie Gminy Węgierska Górka. Na bazie istniejących walorów powstanie infrastruktura zmierzająca do poprawy warunków turystyki oraz pogłębienia wiedzy nt historii regionu a w szczególności wydarzeń/działań jakie były prowadzone podczas II WŚ. Po zrealizowaniu inwestycji odbył się zlot od 4 do 6 października 2013r. upamiętniający zdarzenia wojenne rozgrywające się na terenie całej Polski, z uwzględnieniem trzech ważnych miejsc: Westerplatte, Warszawa, Węgierska Górka. Przewidziane zostały spotkania szczególnie młodzieży  z  obrońcami Węgierskiej Górki, którzy swoim świadectwem dają bardzo ciekawą żywą lekcję historii.

Cele projektu.

Główny celem projektu była poprawa infrastruktury około turystycznej na obszarze trans granicznym, służącej rozwojowi turystyki, poszerzenia współpracy oraz zacieśnienia relacji pomiędzy społecznościami z regionu przygranicznego. Udział w zaplanowanych zadaniach przyniesie zarówno jej bezpośrednim uczestnikom jak i społeczności zamieszkującej tereny transgraniczne wartość dodaną w postaci poprawy: rozwoju edukacyjnego, społeczno-gospodarczego, warunków życia, wiedzy historycznej oraz kontaktów. Poprzez działania miękkie jakie zostało przeprowadzone                        w ramach projektu nastąpiło ożywienie aktywności regionu w zakresie programu współpracy transgranicznej oraz stanowić będzie podstawę dla większych projektów współpracy transgranicznej. Zatem założone cele oraz działania, które zostały przeprowadzone w ramach projektu bezpośrednio wpisują się w realizację celów oraz priorytetów jakie zakłada Fundusz mikroprojektów. Projekt miał wyraźny wpływ transgraniczny i został w pełni przygotowany zrealizowany.

Grupy docelowe projektu.

Analizując liczb. działań jakie zostaną przeprowadzone w ramach projektu założyło się iż bezpośrednią grupę doc. stanowić będzie 350 os., które brały udział w:

- Zlot "WWW" WESTERPLATTE - WARSZAWA - WEGIERSKA GÓRKA- (270 PL, 30 CZ)

- konferencję podsumowująca projekt 25 PL, 25 CZ

W gr. doc. mogły znaleźć się także os niepełnosprawne, gdyż przedmiotowa infrastruktura nie będzie posiadała barier architektonicznych. Oprócz gr bezp. będzie także gr. pośrednia, którą reprezentowały os zamieszkujące tereny przygr. w szczególności mieszkańcy gmin partnerskich a także goście i turyści obserwujące przedmiotowe imprezy. Należy również pamiętać iż zagospodarowane otoczenie a w szczególności powstała infrastruktura przyczyniła się do zwiększenia liczby osób korzystających z tego miejsca. Rezultatem działań było podniesienie świadomości uczestników w zakresie atrakcyjności regionów transgranicznych oraz wzrost wiedzy z zakres historii II Wojny Światowej.

Opis działań projektu.

Zad. 1 Zarządzanie projektem(III-X 2013)

-organizacja i prowadzenie Biura Projektu oraz dokumentacji projektu itp.,

-spotkania zespołu koordynującego projekt. Spotkanie Partnerów z Czech i Polski w celu omówienia szczegółowego działań.

-przeprowadzenie wyboru podwykonawców/zawarcie umów

-zakup niezbędnych materiałów do realizacji projektu

-sporządzenie list i dokumentacji uczestników projektu

-zatwierdzenie rozliczeń merytorycznych jak i finansowych projektu poszczególnych zadań oraz sporządzenie sprawozdań, wniosku o płatność, prowadzenie wszelkich form płatności

Zad. 2 Promocja projektu i jego rezultatów (III-X 2013)

-promocja projektu na stronie internetowej Wnioskodawcy

-opracowanie materiałów promocyjnych

-zamieszczenie art. w prasie

Zad. 3 Procedura przetargowa oraz zagospodarowanie terenu przy schronie "Wędrowiec" (III-X 2013) rezultatem

będzie utworzenie utworzenie 1250 m2 zmodernizowanego obiektu w zakresie turystyki

Zad. 4 Organizacja i przeprowadzenie działań: (IX-X 2013) Działania prowadzone w Węgierskiej Górce

- Zlot "WWW" WESTERPLATTE-WARSZAWA - WĘGIERSKA GÓRKA-

- konferencję podsumowująca projekt

Zad 5 Rozliczenie projektu (X 2013)

Rozliczenie finansowe i merytoryczne projektu oraz omówienie realizacji projektu

Wymienione wyżej działania podejmowane w ramach projektu przyczyni się do osiągnięcia głównego celu jakim jest rozbudowa infrastruktury turystycznej na obszarze transgranicznym przyczyniająca się do rozwoju turystyki, poszerzenia współpracy oraz zacieśnienia relacji pomiędzy społecznościami z rejonu przygranicznego.

Promocja.

Europejskiej (WE) nr 1828/2006 z 8 grudnia 2006r., określającego przepisy wykonawcze do Rozporządzenia (WE) nr 1083/2006 odnośnie obowiązków informacyjnych i komunikacyjnych stosowanych przez Państwa Członkowskie. Informacja o współfinansowaniu Projektu przez Unię Europejską w POWT RCZ-RPL 2007-2013 oraz udziale Euroregionu została umieszczona na materiałach promocyjnych wydanych w ramach realizacji Projektu tj. folder dwujęzyczny oraz zaproszenia i plakaty- promujące projekt, ogłoszenie w prasie, radiu, tablicy informującej projekt oraz w dokumentacji projektowej. Materiały drukowane zostały rozprowadzone wśród uczestników projektu oraz osób zamieszkujących region przygraniczny. Materiały promocyjne były także rozesłane do punktów informacji turystycznej i kulturowej działającej w regionie.

Zabezpieczenie organizacyjne realizacji projektu

Wnioskodawca posiadał niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz potencjał techniczny i kadrowy do realizacji tego przedsięwzięcia. Na potrzeby realizacji projektu w siedzibie wnioskodawcy utworzone zostało Biuro Projektu W miejscu tym były prowadzone spotkania oraz prowadzona i archiwizowana cała dokumentacja dotycząca realizacji projektu. Wszelkie działania podejmowane w ramach projektu zostały realizowane zgodnie z harmonogramem oraz zapisami zawartymi w niniejszym dokumencie. W przedmiotową realizację projektu zostały zatrudnione następujące osoby:

-Wiesław Bednarz - Kierownik projektu jest osobą która ukończyła studia, obecnie prowadzi projekty i rozlicza projekty zRPO WSL oraz EWT PL-SK

-Księgowa projektu posiada wykształcenie kierunkowe. Księgowa projektów EWT, RPOWSL, PROW. Zostaną także zatrudnione osoby na umowy cywilnoprawne. Osoby te posiadać będą wiedzę i doświadczenie.

Zgodność projektu ze strategiami i koncepcjami regionalnymi.

Cel, zadania i działanie w niniejszym projekcie są zgodne z:

-POWT RCz-RP 2007-2013,

-Uszczegółowieniem POWT RCz-RP 2007-2013 (UP),

-Opisem Systemu Zarządzania i Kontroli,

-Planem Działania,

-Wytycznymi dla Wnioskodawcy, jak również:

-Strategia Rozwoju Woj. Śląskiego 2000-2020

-Strategią Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Żywieckiego na lata 2006-2020

-Planem Rozwoju Gminy Węgierska Górka a na lata 2007-2013

Na zgodność z w/w dokumentami wskazuje przede wszystkim realizacja głównego celu projektu jakim jest rozwój współpracy transgranicznej a co za tym idzie poprawa jakości życia i współpracy po obu stronach granicy

Finanse.

Całkowite koszty związane z trwałością produktów spadły na wnioskodawcę czyli Gminę Węgierska Górka. Środki na utrzymanie pochodzą z dochodów własnych Gminy. Ponoszone w związku z tym ewentualne dodatkowe koszty na jej kontynuowanie będą systematycznie zagwarantowane. Środki te będą pochodziły z dochodów własnych a zwłaszcza: podatków, opłat, dochodów z majątku Gminy, subwencji z budżetu państwa, zapisów i darowizn. Zaplanowane w ramach projektu imprezy w realizowanym projekcie będą odbywały się cyklicznie przez kolejne lata i będą pokrywane ze środków wnioskodawcy. Przedmiotowy projekt przyczyni się w przyszłości do organizowania podobnych inicjatyw, które będą się odbywały cyklicznie. Koszty tych działań będzie pokrywany z środków własnych.

Wpływ projektu na respektowanie równych szans oraz zapobieganie jakiejkolwiek dyskryminacji.

Zgodne z polityką równych szans realizowaną przez UE Wnioskodawca w ramach przedmiotowego projektu zapewnił równy dostęp kobiet i mężczyzn, w każdym z zaplanowanych działaniach. Przeprowadzone w ramach projektu działania typu modernizacja terenu wokół fortu zostały tak zaplanowane aby nie stanowiły żadnej przeszkody w uczestnictwie a wręcz przeciwnie zachęcały każdego: dzieci, młodzież oraz dorosłych niezależnie od płci, do aktywnego udziału w zaplanowanych przedsięwzięciach. Zaplanowane w ramach projektu imprezy były również dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Wpływ transgraniczny.

Wszystkie działania podejmowane w ramach Projektu miały pozyt. wpływ na współprace transgraniczną. Projekt w założeniu miał na celu nawiązanie nowych kontaktów, intensyfikacja obecnej już istniejącej współpracy transgranicznej polsko-czeskiej oraz promowanie nowej inicjatywy lokalnej. Narzędziami, który zintegrują społeczność były:  Zlot - WESTERPLATTE - WARSZAWA - WEGIERSKA GÓRKA, konferencję podsumowująca projekt. Poprzez realizację działań zostaną zmniejszone bariery społeczno kulturowych. oraz mentalnościowe. Nowo powstała ścieżka oraz obszar otaczający schron Wędrowiec jest niepowtarzalną atrakcją na pograniczu a organizowane na jej terenie imprezy będą dodatkowo pozytywnie wpływać na współpracę transgraniczną.

Realizowany projekt w aspekcie transgranicznym stwarza ponadto możliwości:

-wzajemne poznanie regionu pod kątem walorów turystycznych oraz dziedzictwa kult.

-integrację społeczności

-nawiązanie nowych kontaktów, które zaowocują nową współpracą transgraniczna.