Wymagane dokumenty niezbędne do uzyskania świadczeń rodzinnych

 

Aktualne wzory wniosków o świadczenia rodzinne dostępne są na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:

 

https://www.gov.pl/web/rodzina/wzory-wnioskow-o-swiadczenia-dla-rodzin-aktualizacja-na-dzien-29052018-r-do-stosowania-takze-na-okres-20182019

 

Wymagane dokumenty niezbędne do uzyskania świadczeń rodzinnych

Do wniosku o zasiłek rodzinny należy dołączyć /odpowiednio dla danej rodziny:

 

przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu lub ugodą  sądową do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny;

kopię odpisu wyroku sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub kopię odpisu protokołu posiedzenia zawierającego treść  ugody sądowej, przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące faktyczną wysokość otrzymanych alimentów, w przypadku uzyskania  alimentów niższych niż zasądzone w wyroku lub ugodzie sądowej, oraz zaświadczenie komornika o całkowitej lub częściowej  bezskuteczności egzekucji alimentów, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów;

oświadczenie o terminie i okresie, na jaki został udzielony urlop wychowawczy oraz o co najmniej sześciomiesięcznym okresie pozostawania w zatrudnieniu bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego, w przypadku ubiegania się o dodatek z tego tytułu;

  • oświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej, potwierdzające fakt kontynuowania przez dziecko nauki, w przypadku gdy dziecko ukończyło 18 rok życia;
  • w przypadku utraty dochodu lub uzyskania dochodu - dokumenty potwierdzające ich utratę lub uzyskanie oraz ich wysokość.

W przypadku, gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione powyżej, podmiot realizujący świadczenie może domagać się takiego dokumentu.

Załączniki do wniosków o świadczenia wychowawcze, rodzinne i alimentacyjne wypełniane są tylko przez wnioskodawcę i tylko w przypadku gdy osiąga on dochody nieopodatkowane (gdy ktoś w rodzinie otrzymuje np. alimenty, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, dochody z zagranicy, stypendia itp. –szczegóły na druku), gdy ktoś w rodzinie posiada gospodarstwo rolne lub otrzymuje rentę/emeryturę z ZUS. W pozostałych przypadkach załączniki nie są wymagane do wniosku.

Załączniki są do odbioru w pokoju 30. 

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą w 2017 roku i rozliczającym się na zasadzie ryczałtu lub karty podatkowej zgodnie z nowym brzmieniem art. 13 ust. 4 pkt 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (i analogicznych regulacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów), do wniosku dołącza się odpowiednio zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, dotyczące członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające informacje odpowiednio o:

a)         formie opłacanego podatku,

b)         wysokości przychodu,

c)         stawce podatku,

d)         wysokości opłaconego podatku

-w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego.

W przypadku, gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione powyżej, podmiot realizujący świadczenie może domagać się takiego dokumentu.

Organ właściwy oraz marszałek województwa prowadzący postępowanie w sprawie świadczeń rodzinnych są obowiązani do samodzielnego uzyskania od organów podatkowych lub ministra właściwego do spraw finansów publicznych, organów emerytalno-rentowych oraz z rejestrów publicznych, drogą elektroniczną, za pośrednictwem ministra właściwego do spraw rodziny, lub drogą pisemną.

W przypadku braku możliwości samodzielnego uzyskania przez organ właściwy lub marszałka województwa informacji lub zaświadczeń, o których mowa w pkt 1-4, z przyczyn nieleżących po stronie organu właściwego lub marszałka województwa, organ właściwy lub marszałek województwa prowadzący postępowanie w sprawie świadczeń rodzinnych wzywają osobę ubiegającą się o świadczenia rodzinne, do dołączenia tych informacji lub zaświadczeń.

Osoba ubiegająca się o przyznanie prawa do dodatku z tytułu urodzenia dziecka do wniosku o zasiłek rodzinny oraz jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka:

dołącza:

zaświadczenie lekarskie potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną:

 

http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4,17,49,3983,,20191130,rozporzadzenie-ministra-zdrowia-z-dnia-14092010-r-w-sprawie.html

 

 

 

Świadczenie za życiem:

Osoby ubiegające się o świadczenie składają następujące dokumenty:
1. Wniosek o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu(wzór do pobrania poniżej)
2. Zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu., Do otrzymania jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia żywego dziecka w wysokości 4000 zł, które wprowadziła tzw. ustawa „Za życiem”, oprócz ww zaświadczenia niezbędnego do uzyskania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka potrzebne jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Zaświadczenie takie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (lekarz, który pracuje w placówce finansowanej przez NFZ), który posiada specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii.

Przykładowy wzór zaświadczenia:

 

 

……………………………………..                         ………………………..dnia…… ……. r.

  nazwa i adres podmiotu leczniczego                                                 miejscowość

 

 

ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE

 

uprawniające do korzystania ze wsparcia, o którym mowa w art. 4 ust. 2 pkt 2-4

ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. poz. 1860) oraz art. 47 ust. 1a i art. 47c ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.)

 

 

Nazwisko i imię dziecka ……………………………………………………………………………...

Data urodzenia ………………………………………………………………………………………..

Numer PESEL dziecka (o ile został nadany)……………………………………………………….......

zamieszkała(y)…………………………………………………………………………………………

Cierpi na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

 

 

                                                                                       ……………………….

                                                                                                             Pieczątka i podpis lekarza

 

3. Zaświadczenie lekarskie / zaświadczenie wystawione przez położną potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu − wzór zaświadczenia został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz. U. poz. 1234). Wymóg dostarczenia zaświadczenia lekarskiego / zaświadczenia wystawionego przez położną nie dotyczy osób będących opiekunami prawnymi lub opiekunami faktycznymi dziecka, a także do osób, które przysposobiły dziecko(wzór do pobrania:

https://oddechzycia.pl/wzor_zaswiadczenia_lekarskiego_za_zyciem.pdf