Gmina Węgierska Górka od marca 2012 do października 2012 ukończyła realizację projektu pn. Utworzenie platformy widokowej na pograniczu Polsko-czeskim” w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Beskidy w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska– Rzeczpospolita Polska 2007-2013

Priorytetowym działaniem, które zostało realizowane w ramach przedmiotowego projektu było utworzenie platformy widokowej, która jest kontynuacją a zarazem uwieńczeniem prac wcześniej już wykonanych tj. ścieżek pieszo-rowerowych a w szczególności ścieżki która jest zrealizowana w ramach środków EWT.

Dzięki przedmiotowej inwestycji zostały ukazane walory historyczne, turystyczne oraz rekreacyjne znajdujące się na terenie Gminy Węgierska Górka. Projekt założył stworzenie miejsca wypoczynku i rekreacji, w obrębie  którego znajdować się będą atrakcje oraz ekspozycje z motywem: przyrodniczym, historycznym, architektoniczny i rekreacyjnym. Utworzona platforma widokowa pozwoli  objąć wzrokiem oraz zachęcić turystów do zwiedzania  istniejącej już infrastruktury turystycznej w szczególności:

  • Szlaku Fortyfikacji,
  • Bulwaru spacerowego,
  • Ścieżki edukacyjno-przyrodniczej – Trakt Cesarski,
  • Punkt widokowy na szlaku Cesarskim,
  • Trasę rowerową z Bielska Białej do Martinu  w Republice Słowackiej,
  • 56 pomników przyrody,
  • Główny szlak beskidzki.

Po zrealizowaniu w/w działania Wnioskodawca zaplanował organizację cyklicznych imprez  tj. rajdu turystycznego kończącego się piknikiem oraz wędrówek turystyczno-rekreacyjnych mających na celu ukazanie walorów Beskidu żywieckiego oraz śląskiego.

Działania podejmowane w ramach projektu mają pozytywny wpływ na współpracę transgraniczną. Projekt w założeniu ma  na celu nawiązanie nowych kontaktów, intensyfikację obecnej już istniejącej współpracy transgranicznej oraz promowanie nowej inicjatywy lokalnej.  Narzędzia wykorzystane w ramach projektu pozwolą na  zintegrowanie obu społeczność w szczególności dzieci i młodzież z Gminy Wegierska Górka jak i Mostow u Jablunkova. Poprzez jego realizację zostały zmniejszone  bariery społeczno-kulturowe oraz mentalnościowe.  Realizowany projekt w aspekcie transgranicznym  stwarza ponadto możliwości:

-wzajemnego poznania regionu pod kontem walorów turystycznych oraz  dziedzictwa kulturowego-integrację obu społeczności,

-nawiązania nowych kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować dalszą współpracą transgraniczną.

Uzasadnienie oraz opis projektu

Projekt obejmuje swym zasięgiem mieszkańców Gmin Węgierska Górka i Mosty u Jablunkova oraz turystów. Realizacja projektu miała za zadanie integrację osób zamieszkujących tereny przygraniczne za pomocą sportu i turystyki. Aby osiągnąć zaplanowany cel założono w projekcie zadania, w których Beneficjenci brali aktywny udział. Czas realizacji projektu: marzec 2012 – październik 2012. Priorytetowym działaniem, które było w ramach przedmiotowego projektu jest utworzenie platformy widokowej. Utworzony obiekt będzie kontynuacją projektu (ścieżki pieszo-rowerowej) jaki Gmina Węgierska Górka wraz z Mostami u Jablunkova rozpoczyna realizować w marcu 2012 Dzięki przedmiotowej inwestycji zostaną ukazane turystą walory historyczne, turystyczne oraz rekreacyjne znajdujące się na terenie Gminy Węgierska Górka. Na bazie walorów naturalnych powstało infrastruktura turystyczna zmierzająca do poprawy warunków turystyki i rekreacji. Projekt zakładł stworzenie miejsca wypoczynku i rekreacji, w obrębie którego znajdować się będą atrakcje oraz ekspozycje z motywem: przyrodniczym, historycznym, architektoniczny i rekreacyjnym. Po zrealizowaniu inwestycji projektodawca zaplanował przeprowadzenie:

-rodzinnego pikniku rowerowego (VIII)

-wycieczki turystyczno-rekreacyjnej (VII-VIII)

-rajdu turystycznego (IX)

Zaplanowane w ramach projektu imprezy przeprowadzone zostały na istniejącej już infrastrukturze jednakże utworzona w ramach przedmiotowego projektu platforma będzie podstawowym miejscem działań zaplanowanych w ramach. W działaniach mogli wziąć udział osoby w różnym wieku. Uczestnicy poszczególnych działań mieli zapewniony poczęstunek/wyżywienie. W trakcie realizacji projektu został opracowany dwujęzyczny folder na którym zostaną zamieszczone informacje o prowadzonych w ramach projektu działaniach.

Cele projektu

Głównym celem projektu była rozbudowa infrastruktury turystycznej na obszarze transgranicznym przyczyniająca się do rozwoju turystyki, poszerzenia współpracy oraz zacieśnienia relacji pomiędzy społecznościami z regionu przygranicznego. Udział w zaplanowanych zadaniach przyniesie zarówno jej bezpośrednim uczestnikom jak i społeczności zamieszkującej tereny transgraniczne wartość dodaną w postaci poprawy: rozwoju edukacyjnego, społeczno-gospodarczego, warunków życia oraz kontaktów. Poprzez działania miękkie jakie zostały przeprowadzone w ramach projektu nastąpiło ożywienie aktywności regionu w zakresie programu współpracy transgranicznej oraz stanowi podstawę dla większych projektów współpracy transgranicznej. Zatem założone cele oraz działania, które zostały przeprowadzone w ramach projektu bezpośrednio wpisują się w realizację celów oraz priorytetów jakie zakłada Fundusz mikroprojektów. Projekt miał wyraźny wpływ transgraniczny i w pełni przygotowany jest do realizacji.

Grupy docelowe projektu

Grupę beneficjentów stanowiły osoby zamieszkujące tereny przygraniczne a w szczególności mieszkańcy gmin Partnerskich. Analizując liczbę działań jakie zostały przeprowadzone w ramach przedmiotowego projektu wnioskodawca założył iż gruba docelowa wyniesie 450 osób w tym:

-rodziny piknik rowerowy 200

-wycieczki turystyczno-rekreacyjne 100

-rajd turystyczny 100

-konferencja promująco/podsumowująca 50

Założeniem projektu był powszechny dostęp dla wszystkich w tym w szczególności umożliwienie udziału w konkurencjach osobom niepełnosprawnym, gościom oraz turystom z Polski i Czech przebywającym w tym czasie w Gminie Węgierska Górka. Zgodnie z polityką równych szans realizowaną przez UE zagwarantuje się równy dostęp kobiet i mężczyzn. Rezultatem działań będzie podniesienie świadomości uczestników w zakresie atrakcyjności regionów transgranicznych.

Opis działań projektu

Zad. 1 Zarządzanie projektem(III 2012- X 2012)

- Organizacja i prowadzenie Biura Projektu oraz dokumentacji projektu itp.,

- Spotkania zespołu koordynującego projekt. Spotkanie Partnerów z Czech i Polski w celu omówienia szczegółowego działań.

- Przeprowadzenie wyboru podwykonawców/zawarcie umów

- Zakup niezbędnych materiałów do realizacji projektu-sporządzenie list i dokumentacji uczestników projektu zatwierdzenie rozliczeń merytorycznych jak i finansowych projektu poszczególnych zadań oraz sporządzenie sprawozdań, wniosku o płatność

- Rekrutacja uczestników

- Prowadzenie wszelkich form płatności

Zad. 2 Promocja projektu i jego rezultatów (III 2012- X 2012)

- Promocja projektu na stronie internetowej Wnioskodawcy-opracowanie materiałów promocyjnych dwujęzycznych: Węgierska Górka-informator turystyczny 800 egz. Atrakcje turystyczne Gminy Węgierska Górka 800szt,

- Zamieszczenie art. w prasie i radiu

Zad. 3 Procedura przetargowa oraz utworzenie platformy widokowej (III-VI 2012) rezultatem będzie platforma widokowa na terenie Gminy Węgierska Górka

Zad. 4 Organizacja i przeprowadzenie działań: (VII 2012- IX2012)

- Rodzinny piknik rowerowy Zaplanowane konkurencie rowerowe, przeszkody do pokonania

- Wycieczki turystyczno-rekreacyjne(VII-VIII) zwiedzanie Beskidu żywieckiego oraz śląskiego-rajd turystyczny(IX) pokonanie wyznaczonej trasy z atrakcjami turystycznymi w Gminie Węgierska Górka

Zad 5 Konferencja promująca/podsumowująca projekt w PL (IX 2012)

Zad 6 Rozliczenie projektu (X 2012)Rozliczenie finansowe i merytoryczne projektu oraz omówienie realizacji projektu)Wymienione wyżej działania podejmowane w ramach projektu przyczyni się do osiągnięcia głównego celu jakim jest rozbudowa infrastruktury turystycznej na obszarze transgranicznym przyczyniająca się do rozwoju turystyki, poszerzenia współpracy oraz zacieśnienia relacji pomiędzy społecznościami z rejonu przygranicznego.

Promocja

Europejskiej (WE) nr 1828/2006 z 8 grudnia 2006r., określającego przepisy wykonawcze do Rozporządzenia (WE) nr 1083/2006 odnośnie obowiązków informacyjnych i komunikacyjnych stosowanych przez Państwa Członkowskie. Informacja o współfinansowaniu Projektu przez Unię Europejską w POWT RCZ-RPL 2007- 2013 oraz udziale Euroregionu została umieszczona na materiałach promocyjnych wydanych w ramach realizacji Projektu tj: baner, folder dwujęzyczny, ulotki, plakaty, ogłoszenie w prasie, radiu, dyplomach, zaproszeniach oraz w dokumentacji projektowej. Materiały rozprowadzone zostały wśród uczestników imprez, konferencji oraz osób zamieszkujących region przygraniczny. Materiały promocyjne zostały także rozesłane do punktów informacji turystycznej i kulturowej działającej w regionie.

Zabezpieczenie organizacyjne realizacji projektu

Wnioskodawca posiadał niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz potencjał techniczny i kadrowy do realizacji w/w przedsięwzięcia. Na potrzeby realizacji projektu w siedzibie wnioskodawcy utworzone zostało Biuro Projektu gdzie organizowane będą wszelkie spotkania i narady oraz udzielane będą informacje na temat planowanych działań. W miejscu tym była również prowadzona i archiwizowana cała dokumentacja dotycząca realizacji projektu. Organizacja czasowa i logistyczna zadań została rzetelnie przygotowana i opisana w ramowym Programie, czemu służyły wcześniejsze spotkania organizacyjne przedstawicieli polsko-czeskich. Wszelkie działania podejmowane w ramach projektu były realizowane zgodnie z harmonogramem oraz zapisami zawartymi w niniejszym dokumencie Uczestnicy zapewnioną mieli fachową opiekę jaki i wysoko wykwalifikowaną kadrę. Na bieżąco prowadzony był pomiar rezultatów oraz monitoring prowadzonych działań.

Zgodność projektu ze strategiami i koncepcjami regionalnymi

Cel, zadania i działanie w niniejszym projekcie są zgodne z:

-POWT RCz-RP 2007-2013,

-Uszczegółowieniem POWT RCz-RP 2007-2013 (UP),

-Opisem Systemu Zarządzania i Kontroli,

-Planem Działania,

-Wytycznymi dla Wnioskodawcy, jak również:

-Strategia Rozwoju Woj. Śląskiego 2000-2020

-Strategią Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Żywieckiego na lata 2006-2020

-Planem Rozwoju Gminy Węgierska Górka a na lata 2007-2013

Na zgodność z w/w dokumentami wskazuje przede wszystkim realizacja głównego celu projektu jakim jest rozwój współpracy transgranicznej a co za tym idzie poprawa jakości życia i współpracy po obu stronach granicy.

Instytucjonalna

Projektodawca posiadł zdolność organizacyjną do przeprowadzenia tego przedsięwzięcia, był zdolny do zachowania trwałości projektu i rezultatów projektu. Przesądzają o tym zasoby ludzkie Urzędu Gminy Węgierska Górka gwarantował sprawne wdrożenie, realizację oraz rozliczenie projektu, jak również kompetentne osoby zatrudnione jako trenerzy, sędziowie, inspektor nadzoru gwarantujące wysoką jakość pracy. Współpraca transgraniczna jest jednym z celów wpisanych w Plan Rozwoju Gminy Węgierska Górka na lata 2007-2013, dlatego można uznać iż zrealizowanie Projektu jest działaniem strategicznym, którego kontynuacja jest wskazana. Realizacja projektu wsparła w znaczący sposób tworzenie sieci powiązań instytucjonalnych na szczeblu samorządowym oraz możliwości promocji idei partnerstwa regionów transgranicznych.

Finansowa

Całkowite koszty związane z dalszym funkcjonowaniem przypadać będzie na wnioskodawcę czyli Gminę Węgierska Górka. Środki na utrzymanie pochodziły z dochodów własnych Gminy. Ponoszone w związku z tym ewentualne dodatkowe koszty na jej kontynuowanie będą systematycznie zagwarantowane. Środki te będą pochodziły z dochodów własnych a zwłaszcza: podatków, opłat, dochodów z majątku Gminy, subwencji z budżetu państwa, zapisów i darowizn. Zaplanowane w ramach projektu imprezy sportowe w zrealizowanym projekcie będą odbywały się cyklicznie przez kolejne lata i będą pokrywane ze środków wnioskodawcy. Przedmiotowy projekt przyczyni się w przyszłości do organizowania podobnych inicjatyw w szczególności zawodów sportowych, które będą się odbywały cyklicznie. koszty tych inicjatyw zostanie pokryty ze środków własnych.

 

________________________________________________________________

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz z budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczypospolita Polska 2007-2013