Stworzenie warunków do aktywnego wypoczynku poprzez budowę miejsca rekreacji i zabawy w Węgierskiej Górce

 

Od marca 2014 r. do czerwca 2014 r. Gmina Węgierska Górka realizuje projekt pn.

Stworzenie warunków do aktywnego wypoczynku poprzez budowę ogólnodostępnego miejsca rekreacji w Węgierskiej Górce

który jest

współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz budżetu państwa  za pośrednictwem Euroregionu Beskidy 

 

Projekt objął swym zasięgiem mieszkańców Gmin Węgierska Górka (Polska) i Svrčinovec (Słowacja) oraz turystów przybywających z powiatu żywieckiego jak i żylińskiego. Realizacja projektu miała za zadanie integrację osób zamieszkujących tereny przygraniczne za pomocą sportu i rekreacji. Aby osiągnąć zaplanowany cel założono w projekcie zadania, w których Beneficjenci brali aktywny udział. 

 

Celem projektu był rozwój infrastruktury sportowo rekreacyjnej w która przyczyniać się będzie do  promowania zdrowego i aktywnego trybu życia.

Cele bezpośrednie to:

  • Poszerzenie oferty z zakresu infrastruktury sportowo - rekreacyjnej przyczyniającej się do  poprawy jakości zdrowia i życia wśród mieszkańców terenów przygranicznych
  • Dostęp do szerokiej gamy  działań sportowo-rekreacyjnych mających za zadanie rozwój wspólnych transgranicznych przedsięwzięć  dziedzinie sportu, rekreacji i edukacji
  • Zacieśnienie relacji w trakcie prowadzenia działań miękki pomiędzy społecznościami terenów przygranicznych a w szczególności dzieci i młodzieży ukazujących wartość „ludzie dla ludzi”
  • Nawiązanie i wzmocnienie bezpośrednich kontaktów pomiędzy polską i słowacką społecznością na terenach przygranicznych.

Po zrealizowaniu inwestycji projektodawca przeprowadził:

1 - Dwa spotkania sportowo-rekreacyjne promujące aktywny, w trakcie których zostały poprowadzone gry i zabawy dla najmłodszych i ich rodziców/ opiekunów.

2 -  Międzynarodowy piknik sportowo - rekreacyjny,  piknik ten skupiał całe rodziny, od tych najmłodszych do tych najstarszych, na wspólnej zabawie oraz sportowej rywalizacji. Działania miały na celu zintegrowanie środowisk dzieci i młodzieży z terenów przygranicznych poprzez aktywne ruchowo konkurencje.

3 - Konferencja podsumowująca projekt.

 

 

Ta część projektu zakładała integrację poprzez sport i rekreację  dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z Polski i Słowacji. Zaplanowane w ramach projektu imprezy zostały przeprowadzone na utworzonym terenie.

OPIS PROJEKTU

Władze Gmin wraz z pracownikami w wyniku wspólnych konsultacji poprowadzonych na różnych spotkaniach dostrzegły dość duży problem jakim jest pogarszający się stan zdrowia wśród dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Brak aktywności powoduje iż coraz więcej osób popada w różnego rodzaju choroby. Prowadząc badania społeczne wśród mieszkańców Gmin podstawowym argumentem respondentów był  brak odpowiedniej infrastruktury, która kompleksowo zapewniałaby atrakcje dla całej rodziny.  Infrastruktury, która byłaby bezpiecznym miejscem w którym mogą miło i aktywnie spędzać czas dzieci jak i osoby dorosłe. Stad też pomysł na zrealizowanie Projektu, który kompleksowo zapewniałby niezbędne urządzenia do aktywnego wypoczynku całych rodzin.

Projekt obejmuje swym zasięgiem mieszkańców Gmin Węgierska Górka i Svrčinovec oraz turystów przybywających z powiatu żywieckiego jak i Żylińskiego. Realizacja projektu miał za zadanie integrację osób zamieszkujących tereny przygraniczne za pomocą sportu i rekreacji. Aby osiągnąć zaplanowany cele założono w projekcie zadania, w których Beneficjenci brali aktywny udział. Czas realizacji projektu: marzec 2014 - czerwiec 2014. Priorytetowym działaniem, które było zaplanowane w ramach przedmiotowego projektu było utworzenie ogólnodostępnego miesca rekrecayjnego w Węgiereskiej Górce (szczegółowy opis zawiera projekt techniczny załączony do wniosku).

Dzięki przedmiotowej inwestycji zostały ukazane odwiedzającym walory turystyczne oraz rekreacyjne znajdujące się na terenie Gminy Węgierska Górka. Na bazie istniejących walorów powstała infrastruktura zmierzająca do poprawy warunków turystyki oraz rekreacji regionu.

Po zrealizowaniu inwestycji projektodawca przeprowadził 2 spotkań sportowo-rekreacyjne promujące aktywny wypoczynek, Międzynarodowy piknik sportowo-rekreacyjny oraz Konferencję podsumowującą projekt.

Ta część projektu zakładała integracje poprzez sport i rekreację  dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Zaplanowane w ramach projektu imprezy przeprowadzone zostały na utworzonym terenie jak i  istniejącym obiekcie sportowym (hala) oraz przedszkolu.

Jedną z długoterminowych zmian jakie można się spodziewać po realizacji projektu to dalsza rozbudowa bazy sportowo-rekreacyjnej dla mieszkańców zamieszkujących tereny przygraniczne jak i turystów odwiedzających te tereny.

Grupy docelowe

Analizując  liczbę działań jakie zostały przeprowadzone w ramach projektu  założyło się iż bezpośrednią grupę doc. stanowić będzie 134 os., które będą brały udział w:

- 2 spotkania sportowo-rekreacyjne promujące aktywny wypoczynek 2 spotkań x 30 os (15 PL, 15 SK)  osób

- Międzynarodowy piknik sportowo-rekreacyjny 44 os (24 PL, 20 SK)

- Konferencja podsumowująca projekt 30 os (15 PL, 15 SK)

W grupach docelowych mogły znaleźć się także osoby niepełnosprawne, gdyż przedmiotowa infrastruktura  nie posiada barier architektonicznych. Oprócz gr bezp. będzie także gr. pośrednia, którą reprezentować będą osoby zamieszkujące tereny przygraniczny w szczególności mieszkańcy gmin Partnerskich a także goście i turyści obserwujące przedmiotowe imprezy. Należy również pamiętać iż powstały teren przyczyni się do zwiększenia liczby osób korzystających z tego miejsca. Rezultatem działań była poprawa jakości życia i zdrowia  mieszkańców terenów przygranicznych oraz zacieśnienie relacji nie tylko na poziomie rodziny ale całego społeczeństwa.

Opis działań:

1 Zarządzanie projektem (III 2014-VI 2014)

-organizacja i prowadzenie Biura Projektu oraz dokumentacji projektu itp.,

-spotkania zespołu koordynującego projekt. Spotkanie Partnerów z Słowacji i Polski w celu omówienia szczegółowego działań.

-przeprowadzenie wyboru podwykonawców/zawarcie umów

-zakup niezbędnych materiałów do realizacji projektu

-sporządzenie list i dokumentacji uczestników projektu

-zatwierdzenie rozliczeń merytorycznych jak i finansowych projektu poszczególnych zadań oraz sporządzenie sprawozdań, wniosku o płatność, prowadzenie wszelkich form płatności

2 Promocja projektu i jego rezultatów (III 2014 -VI 2014)

-promocja projektu na stronie internetowej Wnioskodawcy

-opracowanie materiałów promocyjnych- plakaty

3 Opracowanie dokumentacji przetargowej, przeprowadzenie i rozstrzygnięcie procedury przetargowej. Podpisanie umowy z wykonawcą na prowadzenie prac Przygotowanie terenu, Plac zabaw dla dzieci wraz z miejscem rekreacyjnym dla młodzież dorosłych. (III 2014 - VI 2014)

4 Organizacja i przeprowadzenie działań: ( V 2014-VI 2014)

Działania prowadzone w Węgierskiej Górce

2 spotkania sportowo-rekreacyjne promujące aktywny wypoczynek 2 spotkań x 30 os (15 PL, 15 SK)  razem 60 osób. W trakcie których prowadzone gry i Zabawy dla najmłodszych i ich rodziców/ opiekunów.

b) Międzynarodowy piknik sprotowo-rekreacyjny 44 os (24 PL, 20 SK). Rodzinny Piknik sportowo-rekreacyjny skupiał będzie całe rodziny, od tych najmłodszych do tych najstarszych, na wspólnej zabawie oraz sportowej rywalizacji. Działania mają na celu zintegrowanie środowisk dzieci i młodzieży z terenów przygranicznych poprzez aktywne ruchowo konkurencje.

W ramach w/w działań został zaplanowany zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia konkurencji sportowych

c) konferencja podsumowująca projekt 15 PL i 15 SK

W celu poprawnego przeprowadzania działań zostaną zakupione przedmioty:

Piankowe moduły, Baza z trójkątem, Belka, Piankowe klocki, Aktywna piłka, Piłka z kolcami, Materac cienki , Gra zręcznościowa, Namiot z piłkami, Spadochron tęczowy, Wałek sensoryczny, Piłka Hop, Tunel zygzak, Kręgle, Zestaw gimnastyczny, Duże stopy, Hiperbloki, Zestaw sportowy, Kapelusz z nóżką (grzybek), Zestaw bramek, Wigibas owocowy, gotowi do startu. Start, duże warcaby, lina, bramkarz, trój gra.

Harmonogram działań:

Marzec 2014:

- zad 1   Zarządzanie projektem, Opracowanie harmonogramu poszczególnych działań, Nabór osób  na spotkania sportowe, Międzynarodowy piknik sportowo-rekreacyjny oraz Konferencję podsumowującą projekt.

- zad 2 Promocja projektu w gminach partnerskich jak i całym terenie przygranicznym
- zad 3 Przygotowanie dokumentacji,

- Przetarg nieograniczony przetargowej, Przetarg,

Kwiecień 2014:

- zad 1 zarządzanie projektem,

- zad 2 Promocja projektu w gminach partnerskich jak i całym terenie przygranicznym

- zad 3 Podpisanie umowy z wykonawcą, prace w ramach utworzenia placu zabaw

Maj 2014:

- zad 1 zarządzanie projektem,

- zad 2 Promocja projektu w gminach partnerskich jak i całym terenie przygranicznym

- zad 3. prace w ramach utworzenia placu zabaw

Czerwiec 2014:

- zad 1 zarządzanie projektem,

- zad  2 Promocja projektu w gminach partnerskich jak i całym terenie przygranicznym

- zad 3. prace w ramach utworzenia placu zabaw

- zad 4. 

spotkania sportowo-rekreacyjne,

Międzynarodowy piknik rodzinny,

konferencja podsumowująca projekt

Wpływ transgraniczny

Działania jakie zostały poprowadzone  w przedmiotowym projekcie miały pozytywny wpływ na współpracę transgraniczną. Partnerzy projektu byli przekonani, iż podczas prowadzonych zadań zostaną nawiązane nowe kontakty (w szczególności wśród dzieci i młodzieży), a te które już istnieją zostaną zintensyfikowane. Partnerzy stoją na stanowisku iż dzięki działaniom jakie są zaplanowane w ramach projektu zmniejszyły się bariery mentalnościowe, komunikacyjne czy społeczno-kulturalne. Przyczyniły się do tego  działania tj.: 2 spotkania sportowo-rekreacyjne promujące aktywny wypoczynek ( trakcie których poprowadzone zostały gry i zabawy dla najmłodszych i ich rodziców/ opiekunów),  Międzynarodowy piknik sportowo-rekreacyjny, który skupiał całe rodziny, od tych najmłodszych do tych najstarszych, na wspólnej zabawie oraz sportowej rywalizacji. W trakcie konferencji podsumowująca projekt przedstawiono oddziaływania i rezultatów projektu o zasięgu ponadgranicznym czyli korzyści płynące z realizacji projektu odczuwane po obu stronach granicy.

Promocja jaka jest zaplanowana w ramach projektu pozwoliła na rozpowszechnienie projektu jego celów i rezultatów a także na poinformowanie mieszkańców partnerskich miejscowości
o działaniach jak i atrakcjach jakie były prowadzone w ramach projektu.

Działania realizowane w ramach projektu wpłyneły korzystnie w szczególności na dzieci
i młodzieży, gdyż  dzięki kontaktom z osobami/rówieśnikami innych narodowości nastąpiło wzajemne poznanie, nawiązanie nowych przyjaźni a co najważniejsze zintegrowanie społeczeństwa transgranicznego. Dlatego też w ramach realizacji projektu kładło się bardzo duży nacisk na aktywizację młody osób w tym dzieci.

Działania informacyjne i promocyjne

Informacja o współfinansowaniu Projektu przez Unię Europejską w Programie Operacyjnym Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007- 2013 oraz udziale Euroregionu została umieszczona na materiałach promocyjnych wydanych w ramach realizacji Projektu tj:, plakat  promujący projekt, ogłoszenie w prasie,  oraz w dokumentacji projektowej, tablicy pamiątkowej.

Materiały rozprowadzone wśród mieszkańców Svrcinovec, Węgierskiej Górki, terenów przygranicznych.  Promocja projektu były prowadzona na szeroką skalę na stornach internetowych Gmina Partnerskich.

Trwałość projektu

a) Trwałość instytucjonalna

Projektodawca posiada zdolność organizacyjną do zachowania trwałości produktu i rezultatów projektu. Przesądzają o tym zasoby ludzkie Urzędu Gminy Węgierska Górka, gwarantujące dalsze prowadzenia działań dążących do pogłębienia współpracy transgranicznej.

Współpraca transgraniczna jest jednym z celów wpisanych w Strategię Rozwoju Gminy Węgierska Górka  na lata 2007-2015, dlatego można uznać iż realizacja dalszych działań związanych z rozwojem współpracy będzie  kontynuowania a nawet śmiało można stwierdzić że rozwijana na szersza skale.

Realizacja projektu przyczyniła się w znaczący sposób do tworzenie sieci wzajemnie powiązań instytucjonalnych na szczerbach samorządowych oraz możliwości promocji idei partnerstwa regionów transgranicznych.

Utworzony obiekt wykorzystywał będzie na wspólne polsko-słowackie imprezy sportowo-rekreacyjne. Podczas tych spotkań poszerzana będzie współpraca transgraniczna z gminą partnerską jak jest Svrcinovec, jej mieszkańcami jak wszystkimi osobami zamieszkałymi na terenach przygranicznych.

b) Trwałość finansowa

W budżecie Gminy Węgierska Górka  oraz Ośrodka Promocji Gminy Węgierska Górka zostaną zapewnione środki na kontynuację podobnych działań w kolejnych okresach zapewnią środki.

Całkowite koszty związane z dalszym funkcjonowaniem miejsca przypadać będzie na wnioskodawcę czyli Gminę Węgierska Górka. Ponoszone w związku z tym ewentualne dodatkowe koszty będą systematycznie zagwarantowane.  Środki te będą pochodziły z dochodów własnych a zwłaszcza: podatków, opłat, dochodów z majątku Gminy, subwencji z budżetu państwa, zapisów i darowizn. Zaplanowane w ramach projektu działania projektu będą odbywały się cyklicznie przez kolejne lata i będą pokrywane ze środków wnioskodawcy. Realizacja projektu przyczyni się w przyszłości do organizowania podobnych inicjatyw.

Trwałość projektu zapewnia także bliskość Partnerów (gminy usytuowane w strefie przygranicznej Państw) przez co nastąpi pogłębianie wiedzy o sąsiadach jak i o terenach przygranicznych