Od 1 stycznia 2016 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Węgierskiej Górce rozpoczął realizację projektu partnerskiego pod nazwą „Razem w lepszą Przyszłość” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach projektu zaplanowano bezpłatne szkolenia o charakterze edukacyjnym i  zawodowym oraz płatne staże.

Projekt skierowany jest do osób nieaktywnych zawodowo, niezarejestrowanych w Urzędzie Pracy oraz bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy, zakwalifikowanych do III profilu pomocy.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z pracownikami socjalnymi GOSP w Węgierskiej Górce.

Numer kontaktowy:

tel. 33 8609 780

Ankieta zgłoszeniowa

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Węgierskiej Górce po wieloletnim doświadczeniu w realizacji projektów dofinansowanych z zewnętrznych źródeł, podjął się w lipcu 2015 r. nowatorskiego zadnia tj. złożenia wspólnego, dużego wniosku o dofinansowanie w partnerstwie z innymi OPS-ami z powiatu żywieckiego i PCPR w Żywcu.

W grudniu 2015 r. Gmina Węgierska Górka podpisała ze Starostwem Powiatowym w Żywcu oraz z pięcioma innymi Gminami z powiatu żywieckiego w tym z Czernichowem, Koszarawą, Milówką, Ujsołami oraz Radziechowami Wieprz umowę partnerską 
w zakresie współpracy, oraz realizacji zatwierdzonego przez Instytucję Zarządzająca wniosku „Razem w lepszą Przyszłość”. Otrzymane wsparcie na poziomie 85% finansowane będzie 
w ramach Poddziałania 9.1.6 Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym – tryb pozakonkursowy w Priorytecie IX, Działanie 9.1 – Aktywna integracja – Włączenie społeczne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.

Celem realizacji projektu „Razem w lepszą Przyszłość” jest prowadzenie kompleksowych działań, których zastosowanie powinno prowadzić do zwiększenia zdolności do zatrudnienia oraz integracji społeczno-zawodowej osób i grup doświadczających wykluczenia społecznego.

Zaplanowane przez GOPS Węgierska Górka zadania, realizowane od stycznia 2016 r. do grudnia 2017 r.  będą miały charakter:

  • społeczny, którego celem będzie nabycie, przywrócenie lub wzmocnienie kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej Uczestników projektu,
  • zawodowy, którego celem będzie pomoc Uczestnikom i Uczestniczkom projektu 
    w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru lub zmiany zawodu, wyposażenie 
    w kompetencje i kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności pożądane na rynku pracy,
  • edukacyjny, którego celem będzie wzrost poziomu wykształcenia, dostosowanie wykształcenia lub kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku pracy,
  • zdrowotny, którego celem będzie wyeliminowanie lub złagodzenie barier zdrowotnych utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie lub powodujących oddalenie od rynku pracy.

Proces wsparcia osób, rodzin i środowisk zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym odbywać się będzie w oparciu o ścieżkę reintegracji, stworzoną indywidualnie dla każdej osoby, rodziny, środowiska zagrożonego ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji, potrzeb. W ramach ścieżki reintegracji, obok usług aktywnej integracji, mogą być realizowane usługi społeczne, o ile będzie to niezbędne dla zapewnienia indywidualizacji i kompleksowości wsparcia dla konkretnej osoby, rodziny czy środowiska i przyczyniać się będzie do realizacji celów aktywnej integracji. Przewidziana siatka usług w ramach projektu realizowanego przez GOPS w Węgierskiej Górce to:

  • Trening motywacyjny – warsztaty wyjazdowe dla Uczestniczek i Uczestników projektu oraz ich najbliższego otoczenia,
  • Trening umiejętności społecznych – warsztaty grupowe,
  • Doradztwo zawodowe,
  • Indywidualne kursy zawodowe,
  • Staże zawodowe nie krótsze niż 3 m-ce,
  • Działania o charakterze środowiskowym – wyjazdy do teatru, kina, wycieczki, pikniki integracyjne, warsztaty.

Zaplanowane przez GOPS Węgierska Górka dwuletnie działania, obejmą wsparciem łącznie 40 Uczestników i Uczestniczek, którzy będą rekrutowani w dwóch turach w latach  2016 oraz  2017. Osoby chcące wziąć udział w działaniach projektowych, muszą spełniać jedną 
z przesłanek:

  • osoby bezrobotne zakwalifikowane do III profilu pomocy zgodnie z ustawą 
    o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
  • osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Dzięki realizacji Projektu GOPS zwiększy swoją ofertę w zakresie usług na rzecz aktywizacji społecznej, edukacyjnej i zawodowej naszych klientów. Możliwe jest podjęcie zintegrowanych działań, które mają pomóc w eliminowaniu różnego rodzaju barier (prawnych, psychologicznych, organizacyjnych), na jakie często napotykają klienci GOPS. 

Wszystkich klientów GOPS Węgierska Górka serdecznie zapraszam do kontaktu z pracownikami socjalnymi w celu uzyskania szczegółowych informacji.

_______________________________________________________

ProjektRazem w lepszą Przyszłość
współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego