Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Węgierskiej Górce od 2008r. roku realizuje projekt systemowy pn. „Aktywna integracja szansą rozwoju gminy Węgierska Górka”. Jego realizacja, pod tą samą nazwą zakładana jest do 2013r. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską 

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.  

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja aktywnej integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji społecznej, Podziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.  

 Realizacja projektu opiera się w głównej mierze na dokumencie „Zasady przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych Ośrodków Pomocy Społecznej, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013.”  Oprócz tego obowiązuje szereg innych dokumentów, w których znajdują się między innymi wytyczne dotyczące  zasad rozliczania projektu, zasad kontroli czy sprawozdawczości itp. 

Przystąpienie do realizacji projektu wymaga złożenia wniosku o dofinansowanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa  Śląskiego. Wniosek jest tam dokładnie analizowany i po spełnieniu wszystkich wymagań akceptowany pod względem formalnym i merytorycznym, co pozwala na  podpisanie stosownej umowy.   

 W każdym kolejnym roku jest wybierana nowa grupa docelowa projektu, a więc grupa osób, do której są kierowane konkretne działania. Głównym celem podejmowanych działań jest jednak zawsze zwiększenie integracji społecznej osób, które borykają się z poważnymi problemami osobistymi czy też są w trudnej sytuacji na rynku pracy.

Realizacja projektu następuje poprzez kompleksowe wsparcie i działania skierowane do zrekrutowanej grupy osób:

a) instrument aktywizacji społecznej - realizowany poprzez umożliwienie wszystkim uczestnikom projektu udziału w Treningu komunikacji i umiejętności społecznych, w treningu poszukiwania pracy, w warsztatach rozwoju osobistego i w indywidualnych konsultacjach z terapeutą,
z psychologiem lub w doradztwie specjalistycznym w zależności od potrzeb uczestników.

b) instrument aktywizacji zawodowej i edukacyjnej - realizowany poprzez spotkanie z doradcą zawodowym i zorganizowanie kursów i szkoleń zawodowych mających na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych, nabycie nowych umiejętności bądź uzyskanie konkretnego zawodu.

c) pracę socjalną prowadzoną w celu rozwinięcia lub wzmocnienia aktywności i samodzielności życiowej uczestników projektu              

Wszyscy uczestnicy projektu systemowego w okresie jego realizacji objęci są wsparciem finansowym, mającym na celu umożliwienie im aktywnego uczestnictwa we wszystkich zaplanowanych zajęciach.

Realizacja projektu systemowego „Aktywna integracja szansą rozwoju Gminy Węgierska Górka” jest nową formą pracy z klientami pomocy społecznej. Elementy wsparcia udzielanego potrzebującym tj. poradnictwo zawodowe, warsztaty psychologiczne ukierunkowane na podniesienie samooceny osób bezrobotnych i zwiększenie aktywności zawodowej, podnoszące poziom ich zdolności do zatrudnienia, powinny dać szansę zwiększenia potencjału zawodowego
i społecznego, a przede wszystkim umożliwić uzyskanie pracy osobom bezrobotnym.

                Dzięki przystąpieniu do realizacji projektu nasz ośrodek może zwiększyć swoją ofertę w zakresie usług na rzecz aktywizacji społecznej, edukacyjnej i zawodowej naszych klientów. Możliwe jest podjęcie zintegrowanych działań, które mają pomóc w eliminowaniu różnego rodzaju barier (prawnych, psychologicznych, organizacyjnych) na jakie często napotykają klienci OPS. 

2008 rok

W bieżącym roku w ramach projektu podjęto  działania, dzięki którym 15 uczestników projektu – klientów Ośrodka Pomocy Społecznej w Węgierskiej Górce miało możliwość podwyższenia lub nabycia nowych kwalifikacji zawodowych i społecznych  a także zdobycia umiejętności efektywnego poruszania się po rynku pracy. Każdy z uczestników miał możliwość skorzystania z następujących form pomocy:

- spotkanie z doradcą zawodowym,

- indywidualne konsultacje z psychologiem/terapeutą

- udział w szkoleniach miękkich, czyli treningu kompetencji i umiejętności społecznych,

- udział w szkoleniach  zawodowych: kierowca wózków widłowych (5 osób) i obsługa kasy fiskalnej (10 osób)

Ukończenie szkoleń i kursów potwierdzone zostało stosownymi certyfikatami i zaświadczeniami. 

2009 rok

W bieżącym roku w ramach projektu podjęto  działania, dzięki którym 27 uczestników projektu miało możliwość podwyższenia lub nabycia nowych kwalifikacji zawodowych i społecznych  a także zdobycia umiejętności efektywnego poruszania się po rynku pracy. Każdy z uczestników miał możliwość skorzystania z następujących form pomocy:

- spotkanie z doradcą zawodowym,

- indywidualne konsultacje z psychologiem/terapeutą

- udział w szkoleniach miękkich, czyli treningu kompetencji i umiejętności społecznych,

- udział w szkoleniach  zawodowych. 

W trakcie treningu kompetencji i umiejętności społecznych klienci ośrodka pomocy społecznej poruszali następujące kwestie:

- zasady komunikacji,

- zasady kształtowania wizerunku własnej osoby,

- asertywność i jej zastosowanie w życiu codziennym,

- zasady prowadzenia własnej działalności gospodarczej,

- poruszanie się po rynku pracy. 

W 2009 roku zorganizowane zostały następujące kursy:

-  przedstawiciel handlowy  (5 osób),

-  opiekun osób starszych i dzieci  (7 osób),

-  florystyka  (12 osób),

-  obsługa wózków widłowych  (3 osoby),

- kurs prawa jazdy kat. B ( 8 osób)

Ukończenie szkoleń i kursów potwierdzone zostało stosownymi certyfikatami i zaświadczeniami. 

2010 rok 

W 2010r. do projektu przystąpiło 20 osób, w tym 15 kobiet i 5 mężczyzn. Podobnie jak w poprzednich latach  zaproponowano im następującą ścieżkę wsparcia:

 - grupowe warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet

- grupowy trening komunikacji i umiejętności społecznych

- konsultacje indywidualne w zakresie doradztwa terapeutycznego

- dodatkowe wsparcie terapeuty/psychologa dla uczestniczek projektu

- trening pomocy w poszukiwaniu pracy z wykorzystaniem komputera

- konsultacje indywidualne z doradcą zawodowym

- przygotowanie indywidualne ścieżki kompetencji zawodowych uczestników projektu.

Zorganizowano następujące  kursy zawodowe:

- magazynier z obsługą wózków jezdniowych oraz bezpieczna wymiana butli gazowych” ( 5  osób),

- kucharz – kelner (6 osób),

-sprzedawca z elementami obsługi komputera i kasy fiskalnej(9 osób),

- kurs prawa jazdy kat. B ( 4 osoby)

Wszystkie osoby zakończyły udział w projekcie i otrzymały zaświadczenia i certyfikaty potwierdzające zdobycie nowych kwalifikacji. 

2011 rok 

W projekcie „Aktywna integracja szansą rozwoju gminy Węgierska Górka”  wzięło udział 17 osób (12 kobiet i 5 mężczyzn).  Zaproponowane wsparcie to: 

- grupowe warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet

- grupowy trening komunikacji i umiejętności społecznych

- konsultacje indywidualne w zakresie doradztwa terapeutycznego

- dodatkowe wsparcie terapeuty/psychologa dla uczestniczek projektu

- trening pomocy w poszukiwaniu pracy z wykorzystaniem komputera

- konsultacje indywidualne z doradcą zawodowym

- przygotowanie indywidualne ścieżki kompetencji zawodowych uczestników projektu.

W tym roku uczestnicy ukończyli kursy:

- spawacz (3 osoby),

- kucharz kuchni regionalnej (7 osób),

- opiekun osób starszych i dzieci (5 osób),

- pierwsza pomoc przedmedyczna ( 11 osób) .

 ____________________________________________________________________

Projekt "Aktywna integracja szansą rozwoju Gminy Węgierska Górka” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 7.1.1 Rozwój 
i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.